Sukces-Firmy.pl

Porady dla przedsiębiorców

6 godzin pracy zamiast 8? To może się opłacać!

Spędzanie zbyt dużej ilości czasu w pracy rzadko jest receptą na szczęśliwe i zrównoważone życie. W rzeczywistości wielu ekspertów i liderów biznesowych z różnych branż uważa, że istnieje punkt krytyczny, w którym spędzanie zbyt dużej ilości czasu na pracy może mieć negatywny wpływ na wydajność. Wyobraź sobie, że co tydzień poświęcasz te dodatkowe godziny w pracy tylko po to, by zdać sobie sprawę, że w rzeczywistości szkodzi to Twojej produktywności, nie wspominając o niefortunnym wpływie, jaki ma to na ogólny stan zdrowia i samopoczucie.

Można nawet znaleźć w sieci niejeden artykuł na temat typowych skutków nadmiernej pracy, który wskazuje na kilka poważnych potencjalnych skutków, których nie należy ignorować:

  • ucieczka w alkohol w celu odprężenia po pracy,

  • utknięcie w martwym punkcie produktywności,

  • zaburzony sen i zmęczenie w ciągu dnia,

  • depresja,

  • dodatkowy stres,

  • zwiększone ryzyko chorób serca, udaru i raka,

  • dodatkowy ból pleców i szyi,

  • negatywny wpływ na relacje osobiste.

Najwyraźniej powaga tego problemu skłoniła firmy do zwrócenia uwagi – w rzeczywistości wiele z nich zaczyna uważniej przyglądać się skróceniu dni roboczych, starając się zrównoważyć potencjalne niekorzystne skutki uboczne przepracowania. Innym czynnikiem, który pomaga w skróceniu dni roboczych, są innowacje technologiczne – mówiąc prosto, narzędzia, które mamy teraz do dyspozycji, aby pomóc nam wykonać naszą pracę, pozwalają nam robić więcej i być bardziej produktywnym w krótszym czasie niż kiedykolwiek wcześniej .

Obecnie nie ma jednomyślnego konsensusu co do tego, ile godzin powinien trwać współczesny dzień pracy, ale rośnie liczba firm, które eksperymentują z 6-godzinnym dniem roboczym, a wstępne wyniki są zachęcające. Przedstawiono już nawet argumentację za sześciogodzinnym dniem powszednim, który zawiera wiele intrygujących pomysłów na to, jak dzisiejsze firmy – i pracownicy – mogą potencjalnie skorzystać na przejściu z tego modelu dnia roboczego. Przyjrzyjmy się bliżej!

Ulepszona priorytetyzacja

Mówiąc najprościej, kiedy mamy mniej godzin poświęconych na załatwianie spraw, pracujemy ciężej, aby nadać priorytet zadaniom i obowiązkom. Ma to wyraźną korzyść netto – ustalanie priorytetów umożliwia nam zorganizowanie się, rozpoznanie i skupienie się na najważniejszych i najważniejszych zadaniach oraz odpowiednie planowanie, co pomaga projektom we wszystkich zakresach i rozmiarach rozpocząć właściwe rozpoczęcie i efektywnie postępować. Kiedy jesteśmy rozproszeni i chaotyczni w ciągu dnia, jesteśmy bardziej podatni na rozproszenie, dezorganizację i wykolejenie. Oto podsumowanie: krótsze dni robocze oraz lepsza koncentracja i ustalanie priorytetów to scenariusze korzystne dla pracodawców i pracowników.

Szczerość i skupienie

Kto z nas nie jest zaznajomiony z nierealistycznymi oczekiwaniami w pracy? W rzeczywistości mantrą wielu dzisiejszych firm jest „rób więcej za mniej”, co często przekłada się na przepracowanych pracowników obarczonych większą ilością obowiązków, niż są w stanie wykonać w danym momencie, mając do dyspozycji mniej zasobów. Sześciogodzinny dzień pracy może to zmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *