Sukces-Firmy.pl

Porady dla przedsiębiorców

Twoja firma a struktura prawna – co wybierane jest najczęściej?

Postanowiłeś więc spróbować swoich sił w przedsiębiorczości i założyć własną firmę? Niezależnie od tego, czy jest to zobowiązanie w pełnym wymiarze godzin, czy tylko sposób na uzupełnienie dotychczasowego wynagrodzenia w niepełnym wymiarze godzin, jest to dla Ciebie ekscytujący czas.

Pierwszą przeszkodą, jaką możesz napotkać, jest rejestracja firmy. Jaki podmiot gospodarczy wybrać? Istnieją cztery podstawowe rodzaje działalności, z kilkoma powszechnymi alternatywami, które z pewnością należy również wziąć pod uwagę. Każda z nich ma swój własny zestaw zalet i wad.

Ustalenie struktury prawnej Twojej firmy to jeden z najważniejszych etapów procesu start-upu.

Twój wybór będzie miał duży wpływ na odpowiedzialność, podatki, kontrolę nad Twoją firmą i wiele innych czynników. Sposób prowadzenia firmy może (i najprawdopodobniej będzie) zależeć od rodzaju wybranego podmiotu gospodarczego.

Zrozumiałe jest, że może to sprawić, że właściciele nowych firm będą trochę ostrożni. Z pewnością nie chcesz dokonać złego wyboru. Jak więc wybrać ten właściwy? Zdradzimy Ci dobrze znany sekret: nie ma jednego „właściwego” rodzaju biznesu. Nie ma też jednego „najlepszego” wyboru.

Sztuką jest znalezienie najlepszego podmiotu biznesowego dla Twojej firmy, w oparciu o Twoje cele. Musisz usiąść i rozważyć każdy czynnik. Gdy już wiesz dokładnie, jakie są mocne i słabe strony każdego typu podmiotu, to do Ciebie należy decyzja, który typ zapewni Twojej firmie największe korzyści.

Pamiętaj: kiedy zakładasz firmę, masz cele:

  • osobiste,

  • organizacyjne,

  • finansowe.

Wybrany przez Ciebie podmiot biznesowy powinien pomóc Ci w uzyskaniu odpowiednich podstaw do osiągnięcia tych celów poprzez oczyszczanie ścieżek, a nie ich blokowanie. Aby pomóc Ci w wyborze najlepszego podmiotu dla Twojego startupu, przedstawiliśmy podstawowe typy, ale także ich wspólne alternatywy.

Firma jednoosobowa

To najprostszy, najczęstszy podmiot gospodarczy. Zarejestrowanie swojego start-upu w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej to najszybszy i najtańszy sposób na zrobienie tego. W rzeczywistości, ponad 70 procent amerykańskich firm jest zarejestrowanych jako jednoosobowe firmy.

Jest to model biznesowy, w którym za firmę odpowiada jedna osoba. Jest odpowiedzialny za wszystkie zyski i długi firmy. Jako jedyny właściciel odpowiada za wszystkie działania firmy. Zasadniczo jesteś swoim biznesem: startup jest zarejestrowany na Twoje nazwisko i nie odpowiadasz przed nikim poza sobą. Oznacza to, że wszelkie sprzedaże lub przelewy można wykonać według własnego uznania, ponieważ masz pełną władzę decyzyjną i kontrolę nad swoim biznesem.

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej Twój start-up korzysta również ze zwolnienia z podatku od osób prawnych, a istnieje kilka formalnych wymogów biznesowych.

Działalność jednoosobowa to struktura biznesowa najlepiej dostosowana do małych i średnich przedsiębiorstw. Jeśli planujesz pracować sam, zwłaszcza przez dłuższy czas, jest to świetna opcja. Jednak jednoosobowa działalność gospodarcza ma kilka wad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *