Sukces-Firmy.pl

Porady dla przedsiębiorców

Co możesz zrobić, jeśli chcesz prowadzić biznes?

Jeśli myślisz o tym, aby się zanurzyć w świat własnej firmy – w pierwszej kolejności musisz pomyśleć o strukturze, planowaniu budżetu i płaceniu własnego podatku.

Praca dla siebie może być bardzo satysfakcjonująca. Oznacza to, że możesz:

  • zrobić coś, co Cię interesuje lub co Cię pasjonuje

  • wybierać własne godziny pracy

  • obejść inne zobowiązania, takie jak twoje dzieci

  • mieć większą kontrolę nad swoimi dochodami.

Ale są też pewne wady, w tym:

  • praca po godzinach i w weekendy

  • radzenie sobie z nieregularnymi dochodami

  • konieczność samodzielnego prowadzenia ksiąg rachunkowych i zeznania podatkowego

  • ograniczony lub brak dostępu do świadczeń pracowniczych, takich jak płatny urlop.

Jaka pomoc jest dostępna, jeśli zaczniesz pracować na własny rachunek?

Na szczęście, jeśli chodzi o samozatrudnienie, istnieje wiele pomocy i porad. Usługi doradcze wspierane przez rząd w całej Polsce pomogą Ci we wszystkim, od stworzenia biznesplanu i badania rynku po znalezienie finansów i rekrutację personelu. Tak więc, w zależności od tego, gdzie mieszkasz, powinny być twoim pierwszym portem.

Różne rodzaje samozatrudnionych firm

Myślisz o założeniu własnej firmy lub o samozatrudnieniu? Następnie jedną z pierwszych rzeczy, o których musisz pomyśleć, jest struktura Twojej firmy.

Przedsiębiorca indywidualny

To najprostsza struktura biznesowa. Będziesz prowadzić własną firmę jako osoba fizyczna i zachować wszelkie zyski po opodatkowaniu. Jednak Twoje aktywa osobiste i biznesowe nie są uważane za oddzielne. Oznacza to, że jesteś osobiście odpowiedzialny za długi związane z firmą. Możesz zmniejszyć ten problem poprzez ubezpieczenie lub wybierając jedną z innych struktur biznesowych wymienionych poniżej.

Ale nie zniechęcaj się pomysłem bycia biznesem samym w sobie. Pojedynczy przedsiębiorca to po prostu jedna osoba, Ty, która pracuje dla siebie. Nie musisz być właścicielem sklepu. Możesz być taksówkarzem lub fryzjerem. Bycie biznesem to tylko oficjalny termin. Aby zostać jednoosobowym przedsiębiorcą, wystarczy zarejestrować się jako samozatrudniony.

Współpraca

Partnerstwo ma miejsce wtedy, gdy wchodzisz w biznes z jedną lub kilkoma innymi osobami i ponosisz wspólną odpowiedzialność za biznes. Ważne jest, aby sporządzić umowę partnerską, aby wszyscy zaangażowani wiedzieli, jak dzielą się zyski.

Długie przedsiębiorstwa są obsługiwane w ramach tzw. odpowiedzialności solidarnej. Oznacza to, że wszyscy członkowie spółki są odpowiedzialni za długi. Jest to w całości lub indywidualnie, w zależności od tego, ile mogą sobie pozwolić na spłatę. Wszyscy partnerzy będą musieli złożyć deklarację podatkową dla ich własnego udziału w zyskach.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi być zarejestrowana i musi mieć odpowiednią nazwę i adres. Firma będzie miała dyrektora (zwykle osobę, która założyła firmę), który jest prawnie odpowiedzialny za prowadzenie firmy. I co najmniej jeden udziałowiec (znany również jako członek). Spółka będzie musiała płacić podatek dochodowy od osób prawnych od wszelkich zysków. A zyski po opodatkowaniu są dzielone między akcjonariuszy.

Zobacz również https://konsultantki.com.pl/zarobki/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *