Sukces-Firmy.pl

Porady dla przedsiębiorców

Trening uważności, imprezy integracyjne w górach – czy istnieje skuteczna recepta na wypalenie zawodowe pracownika?

Ostatnie miesiące były testem nie tylko dla pracodawców. To także sprawdzian dla pracowników, w którym pojawiały się pytania: „czy jestem zadowolony z wyboru mojej ścieżki zawodowej?”, „czy moja praca wciąż sprawia mi radość”, aż wreszcie – „co naprawdę chcę w życiu robić”. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię ARC Rynek i Opinia co trzeci polski pracownik czuje się wypalony zawodowo. Na dodatek praca zdalna- dla jednych wyjście idealne, dla innych – stała się przeszkodą w efektywnym wykonywaniu obowiązków. Czy z punktu widzenia pracodawcy istnieje sposób, aby zatrzymać pracownika i zmotywować go do pracy? Czy wsparcie psychologa, pozwalające „złapać oddech” imprezy integracyjne w górach, nad morzem będą wystarczające?

L4 z powodu wypalenia zawodowego?

Już w zeszłym roku 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia wprowadziła wypalenie zawodowe do Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, nazywając je „syndromem zawodowym”. Nowa wersja tzw. International Classification of Diseases wejdzie w życie w 2022 roku. W praktyce oznacza to, że już za 1,5 roku lekarze będą mogli diagnozować wypalenie zawodowe i wystawiać na nie zwolnienia lekarskie.

A jakie przyczyny wypalenia zawodowego najczęściej podają pracownicy?

  • duża odpowiedzialność przy niskim wynagrodzeniu (54%),

  • potrzeba rozwoju zawodowego przy małych szansach na awans (43%),

  • duża ilość pracy przy małej ilości czasu (41%),

  • brak nowych wyzwań, a obowiązki stały się nużące i powtarzalne (28%).

Warto przytoczyć także wyniki zaprezentowane w raporcie „Młodzi Polacy na rynku pracy w nowej normalności”, które wskazują, że młodsze osoby cenią sobie zrównoważone podejście do podziału pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Jeśli mieliby wybierać między work-life balance a wysokimi zarobkami w większości wybraliby właśnie work-life balance.

Nauka uważności – w jaki sposób może pomóc pracownikom?

Coraz więcej firm decyduje się na regularną współpracę z psychologiem lub coachem biznesu, zarówno w formie stacjonarnej, jak i spotkań online. Ciekawym rozwiązaniem jest „trening uważności”, którego celem jest wzrost koncentracji pracowników na zachowaniach wpływających na jakość dostarczanych usług. Warsztaty pozwalają także osiągnąć wewnętrzną akceptację i nieidentyfikowanie się z przezywanymi emocjami. W efekcie pracownik potrafi zachować spokój w sytuacjach stresujących. Nauka uważności w grupach „twarzą w twarz” pozytywnie wpływa również na całą kulturę organizacyjną firmy i jej codzienne funkcjonowanie.

Dwór Korona Karkonoszy: Imprezy integracyjne w górach, nad morzem – pozwolą na nowo zmotywować pracowników do pracy?

Niezależnie od rodzaju wybranego wydarzenia (warsztaty team building, imprezy integracyjne w górach, wycieczki), imprezy firmowe i spotkania są bardzo potężnymi i skutecznymi narzędziami komunikacji. Ich głównym celem jest nawiązywanie, promowanie i intensyfikacja kontaktów osobistych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz firmy. Jest to kluczowy czynnik w strategii wzrostu lub rozwoju każdej firmy, ponieważ między innymi pozwala zacieśnić relacje między członkami zespołu, zdobyć zaufanie, podzielić się obawami, co długofalowo przekłada się na zdobycie uznania i pozycji w branży, czy wzrost sprzedaży.

– Przedsiębiorcy coraz częściej zdają sobie sprawę, że wysokie wynagrodzenie nie jest najważniejsze. W dobie ogromnej rotacji pracowników, zagrożenia epidemiologicznego coraz trudniejsze staje się także zatrzymanie największych talentów w obecnym miejscu pracy lub utrzymanie ich zaangażowania na optymalnym poziomie – wyjaśnia Joanna Hoc-Kopiej, ekspertka Dworu Korona Karkonoszy. – Dostarczanie pracownikom unikatowych, pozapłacowych benefitów takich jak np. warsztaty team building, imprezy integracyjne w górach, stało się standardem. Oczywiście „nowa rzeczywistość” sprawiła, że wydarzenia te są odpowiednio przygotowywane, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Obserwujemy jednak, że możliwość „złapania oddechu” i po miesiącach pracy zdalnej – na nowo zacieśnienia więzi z zespołem, staje się coraz bardziej popularna wśród wielu przedsiębiorców – dodaje ekspert reprezentujący Dwór Korona Karkonoszy.

Nie naciskaj. Zaufaj

Daj pracownikom swobodę w podejmowaniu decyzji i czas na odnalezienie się. Nasz świat się zmienia. Nie możesz kontrolować wszystkiego, co robią i myślą pracownicy. Udziel im wskazówek, na ile pozwalają czas i okoliczności, odpowiedz na pytania, zapewnij odpowiednie narzędzia, a następnie pozwól im wykonywać swoją pracę. Pokaż, że im ufasz i nie zostawisz samych w tej dyskomfortowej sytuacji.

1 thought on “Trening uważności, imprezy integracyjne w górach – czy istnieje skuteczna recepta na wypalenie zawodowe pracownika?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *