Sukces-Firmy.pl

Porady dla przedsiębiorców

Jak wybudować tanio dom w 2022 roku?

Koszt budowy domów jednorodzinnych rośnie z roku na rok i trudno się temu dziwić. Spora inflacja powoduje nie tylko wzrost cen produktów spożywczych, ale również materiałów budowlanych. Ciągle rosną też ceny usług, a to przekłada się na coraz większe wydatki, które rosną każdego roku o mniej więcej 20%. Czy można w jakiś sposób obniżyć ostateczny koszt budowy i jak to zrobić? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu.

Skąd tak duże podwyżki w branży budowlanej?

Na rosnące ceny materiałów ogromny wpływ miały podwyżki podstawowych surowców takich jak stal i drewno. Wysokie ceny prądu i gazu również nie są obojętne dla wielu wyrobów stosowanych w budownictwie. Patrząc na ceny drewna czy stali wyraźnie widać, że wzrost na przestrzeni 2-3 ostatnich lat przekroczył 100%, a to odbiło się na wyższej cenie budowy domu.

Niestety nie tylko ceny podstawowych surowców poszybowały na niespotykane nigdy wcześniej poziomy cenowe. Sporo podrożały też materiały termoizolacyjne takie jak wełna, styropian czy np. sucha zabudowa. Wszystko to sprawia, że inwestorzy, decydując się na budowę domu, mają twardy orzech do zgryzienia. Nie wiedzą bowiem, ile tak naprawdę będzie ich ostatecznie kosztować cała inwestycja.

Co zrobić, by nie zbankrutować przed ukończeniem inwestycji?

Bardzo dobrym sposobem na spięcie budżetu jest wcześniejsze zamówienie materiału. Wiele składów budowlanych może po zakupie przechować go u siebie, ale nawet jeśli nie mamy takiej możliwości, warto wcześniej kupić materiały łatwe w przechowywaniu i w ten sposób będziemy sprawić, że kolejne podwyżki nie wykończą napiętego już przecież mocno budżetu.

Przechowywanie takich materiałów jak betonowe bloczki, pustaki czy nawet dachówka nie jest problemem. Bez trudu poradzimy sobie również z magazynowaniem więźby dachowej czy materiałów sypkich. Jeśli odpowiednio przygotujemy działkę, takie magazynowanie może przyczynić się do sporych oszczędności, dlatego warto się nie zdecydować.

Podsumowanie

Jeśli interesuje nas fachowa, szybka i tania budowa domów Mazowieckie jest województwem, gdzie taka inwestycja jest wyjątkowo trudna do przeprowadzenia. Wysokie ceny, jakie oferują firmy z Warszawy i najbliższej okolicy sprawiają, że bardzo często inwestorom opłaca się nawiązać współpracę z wykonawcą działającym na co dzień w innym rejonie kraju.

Taki prosty zabieg może sprawić, że oszczędzimy nawet kilkanaście tysięcy złotych, a jeśli do tego zdecydujemy się na wcześniejsze zamówienie potrzebnych materiałów budowlanych i magazynowanie ich bezpośrednio na działce, ostateczny koszt budowy domu jednorodzinnego będziemy mieć cały czas pod kontrolą, co jest szczególnie istotne dla osób, które budują na kredyt i mają ściśle ograniczony budżet. Dla nich szybki wzrost cen materiałów może być ogromnym wyzwaniem, które ciężko przeskoczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *