Sukces-Firmy.pl

Porady dla przedsiębiorców

Powódź i samochód – co zrobić, by wyjść z tego cało?

Powodzie są niezwykle powszechne w Polsce w pierwszej połowie lipca. W większości miast wystarczy lekki deszcz, by ulice zamieniły się w łagodne strumienie i szybko w szalejące rzeki. Dla samochodu powodzie to kryptonit – bez względu na to, jak przekonująco wyglądają niektóre reklamy w telewizji.

Tak, większość samochodów radzi sobie w niewielkiej ilości wody (około metra wysokości i przez kilka minut), ale przebywanie w głębokiej wodzie przez dłuższy czas to wielki problem. Niemniej jednak, ponieważ powodzie w Polsce (zwłaszcza na Południu) są tak samo nieuniknione jak korki w Warszawie, oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci wyjść z mokrej sytuacji z bardzo minimalnymi uszkodzeniami.

Co zrobić, gdy Twój samochód utknie przez powódź?

Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić jest zawrócenie i znalezienie innej drogi. Jednak teraz masz samochód, który utknął w wodzie i nigdzie się nie wybiera. Oto, co musisz zrobić.

Nie próbuj włączać samochodu – nie można tego bardziej podkreślić. Woda może uszkodzić każdy element wewnątrz samochodu, w tym silnik i skrzynię biegów. Jeśli spróbujesz włączyć silnik i dostanie się więcej wody, problem tylko się pogarsza. Kiedy woda uszkadza silnik, a tłoki nie ściskają się ani nie poruszają tak, jak powinny, nazywa się to „hydrolockiem” i jest to niezwykle powszechne w zalanych samochodach. Jeśli Twój samochód jest z hydrolockiem, możesz spodziewać się, że koszty naprawy będą bardzo wysokie, a w ciężkich przypadkach samochód może zostać całkowicie zniszczony.

Wydobądź jak najwięcej wody

Gdy woda pozostaje w stagnacji przez długi czas, może wyrządzić znaczne szkody wszystkim, z czym się zetknie. Okablowanie i elementy mechaniczne to pierwsze rzeczy, które mogą ulec uszkodzeniu, więc będziesz musiał działać szybko. Jeśli w samochodzie znajdziesz kałuże wody, będziesz musiał się ich pozbyć jak najszybciej. Jeśli masz odkurzacz na mokro/sucho, możesz szybko usunąć kałuże lub użyć ręczników, aby wchłonąć wodę i wyjąć ją z kabiny. Jeśli używasz odkurzacza, upewnij się, że nie jest to zwykły odkurzacz, ponieważ możesz zostać porażony prądem.

Utrzymuj wentylację samochodu

Samo usunięcie wody z samochodu nie rozwiąże Twoich problemów. Twoja potrzeba natychmiastowego rozpoczęcia osuszania obszarów, które zostały zalane ma znaczenie. Jeśli w pobliżu zaparkowanego samochodu jest wystarczająco dużo światła słonecznego, po prostu opuść okna, otwórz wszystkie drzwi i pozwól, aby ciepło słoneczne zadziałało magicznie. Jeśli nie ma wystarczającej ilości światła słonecznego, możesz zaparkować samochód na otwartej przestrzeni i użyć wentylatorów elektrycznych lub akumulatorowych, aby osuszyć wilgotne miejsca. Wentylator pomoże również usunąć wszelkie nieprzyjemne zapachy i powstrzymać pleśń. Jeśli Twój samochód nie był mocno zalany, ale kabina pozostała mokra, możesz użyć nagrzewnic w swoim samochodzie, aby szybko wysuszyć wnętrze – tylko upewnij się, że silnik nie jest uszkodzony.

Artykuł powstał we współpracy z: https://drogowipomocnicy.pl/wyciaganie-aut-z-garazy-podziemnych/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *