Sukces-Firmy.pl

Porady dla przedsiębiorców

Lockdown 2021 – jak pozostać bezpiecznym w cyberprzestrzeni?

Ponieważ znaczna część świata przeżywa lockdown z powodu pandemii koronawirusa, wielu z nas polega na swoich telefonach, laptopach i innych urządzeniach, aby pozostać w kontakcie, również biznesowym. Podczas gdy inwigilacja cybernetyczna jest długotrwałym zagrożeniem dla obrońców praw człowieka i innych osób, ten nowy normalny sposób korzystania z alternatywnych środków bezpieczeństwa fizycznego (takich jak zwykłe przekazywanie wrażliwych informacji osobiście, a nie w Internecie) jest poważnie ograniczony.

To podnosi poprzeczkę dla praw człowieka. Może to oznaczać, że każdy jest bardziej narażony na ataki cybernetyczne i oszustów, którzy chcą wykorzystać epidemię. Oto kilka najważniejszych wskazówek, jak zachować bezpieczeństwo w Internecie.

1. Zaktualizuj telefon, komputer i aplikacje

Twoje urządzenia i wszelkie programy komunikujące się z Internetem powinny być aktualne, aby zmniejszyć ryzyko ataku. Większość przeglądarek aktualizuje się automatycznie, ale spójrz na aplikacje używane do czytania dokumentów lub przeglądania zdjęć i filmów znalezionych w Internecie.

Jeśli używasz starszych wersji tych aplikacji, jest bardziej prawdopodobne, że pojawią się błędy, które mogą narazić Twoje urządzenia na zagrożenia. Możesz pobrać plik z internetu i może on wykorzystać jeden z tych błędów, co jest powszechnym sposobem atakowania ludzi. Upewnij się również, że korzystasz z godnego zaufania oprogramowania z wiarygodnych źródeł, takich jak Apple Store lub Google Play.

2. Pomyśl, zanim klikniesz

Oszustwa phishingowe próbują wykorzystać strach i niepewność, a te związane z COVID-19 niczym się nie różnią. E-maile lub wiadomości SMS obiecujące nowe informacje o wirusie mogą zawierać złośliwe oprogramowanie w odsyłaczach i załącznikach – jest to typowa strategia inżynierii społecznej stosowana przez oszustów, którzy wabią ludzi, udając, że przekazują pilne informacje.

Jeśli ataki phishingowe pochodzą od cyberprzestępców, najczęściej próbują uzyskać dostęp do urządzeń, aby ukraść informacje finansowe. Mogą również używać oprogramowania, które może zablokować urządzenie i spróbować wyłudzić pieniądze, aby je ponownie odblokować. Jeśli nie znasz osoby lub nie znasz organizacji, która wysłała wiadomość e-mail lub wiadomość, nie klikaj łącza ani nie otwieraj załącznika.

Zwróć także uwagę na anomalie w sposobie pisania wiadomości – często pojawiają się literówki lub używany język jest wyłączony. Jeśli wiadomość rzekomo pochodzi od organizacji, którą znasz, ale nie masz pewności, czy jest autentyczna, przejdź do witryny internetowej, zamiast otwierać jakiekolwiek informacje przesłane w e-mailu.

3. Chroń swoją prywatność

Spędzanie więcej czasu online może oznaczać ujawnienie większej ilości danych osobowych. To dobry moment, aby przejrzeć swoje ustawienia prywatności. Możesz ograniczyć wiele danych zbieranych przez Google, takich jak informacje o lokalizacji i historia przeprowadzonych wyszukiwań, wyłączając je na swoim koncie Google. Nie możesz naprawdę kontrolować, jakie dane zbiera Facebook, ale możesz kontrolować, co ludzie widzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *