Na czym polega transkrypcja? Czy każdy może ją wykonać?
Chociaż nagrania audio i wideo wydają się wygodnym rozwiązaniem, to transkrypcja nadal znajduje zastosowanie w różnych branżach. Korzystają z niej dziennikarze, studenci, a nawet kancelarie prawne. Nie każdy wie jednak, czym jest transkrypcja i na czym polega jej przygotowanie. Zatem: co nazywany transkrypcją i jak powstaje transkrypcja?
Na czym polega transkrypcja?
Transkrypcję przygotowuje się na podstawie nagrania audio lub wideo. Polega ona na zapisie wypowiedzi mówców w formie tekstowej, czyli na zamianie słowa mówionego na słowo pisane. Sporządzanie transkrypcji wymaga opanowania pewnych umiejętności. Niezbędna jest oczywiście znajomość języka, którym posługują się mówcy, ale także doświadczenie i umiejętność pracy z tekstem pisanym. Chodzi bowiem o to, aby transkrypcja była nie tylko wierna materiałowi źródłowemu, ale również przyjemna w czytaniu. Profesjonalne sporządzenie transkrypcji można zlecić firmie, która specjalizuje się w takim opracowywaniu nagrań, na przykład firmie Pro Transkrypcje. Usługa dotyczy wielu języków, w tym języka polskiego, czeskiego, rosyjskiego czy niemieckiego. Możliwe jest także zlecenie przygotowania napisów do filmu czy spotu reklamowego.
Czy każdy może sporządzać transkrypcje?
Wbrew pozorom, przygotowywanie transkrypcji nie należy do prostych zadań. W przypadku nagrań doskonałej jakości, utrwalających wypowiedzi osób mówiących głośno, wyraźnie i z odpowiednią dykcją, można powiedzieć, że z zapisem transkrypcji poradziłby sobie każdy. Większość materiałów audio i wideo nie oferuje jednak tak wysokiej jakości dźwięku. Problemem bywają zarówno kwestie techniczne – zbyt ciche nagranie, szumy, hałasy w tle, zniekształcenia dźwięku – jak i sposób mówienia samych mówców – cichy lub niewyraźny. Sporządzenie transkrypcji bywa zatem procesem trudnym, żmudnym i czasochłonnym. Często wymaga stosowania odpowiednich urządzeń, programów czy technik, pozwalających na poprawę jakości nagrania w celu sporządzenia wiernego zapisu treści wypowiedzi.
Obiektywne, profesjonalne transkrypcje
O ile transkrypcje z wywiadów, podcastów czy wykładów można sporządzić samodzielnie, tak już transkrypcja z rozprawy sądowej i przesłuchań świadków przygotowana przez jedną ze stron postępowania nie zostanie uznana za wiarygodny dowód. Problemem jest tutaj stronniczość. W takim przypadku zlecenie wykonania transkrypcji zewnętrznej firmie pozwala zagwarantować obiektywizm zapisu. Dzięki czemu jest on uznawany przez sąd i nie może zostać podważony przez stronę przeciwną. Nie jest to jednak jedyny przypadek, kiedy warto zlecić transkrypcję ekspertom. Taka usługa pozwala oszczędzić czas i upewnić się, że zapis zostanie przygotowany poprawnie – nie tylko zgodnie z treścią nagrania, ale również prawidłowo, czyli bez żadnych błędów językowych, ortograficznych czy interpunkcyjnych.